Použití na Linuxu nebo OS X

Lze provozovat PROFIT na Linuxu nebo OS X, případně i jiných operačních systémech?

Ano, PROFIT je sice nativní aplikace pro Windows, ale na Linuxu, OS X nebo jiných operačních systémech je možné jej používat, buď ve virtuálním počítači s Windows anebo pomocí vrstvy WINE.

Použití virtuálního počítače

Výhodou použití virtuálního počítače je 100% kompatabilita - zaručená plná funkčnost PROFITu. Nevýhodou je určitá těžkopádnost tohoto řešení a také to, že pro nainstalované Windows budete potřebovat licenci - bez ohledu na to, že jde pouze o virtuální počítač.

Pro virtuální Windows budete potřebovat vhodný software, např. freewarový program VirtualBox:

https://www.virtualbox.org/

Jedná se o intuitivní (klikací) nástroj, který Vám umožní uvnitř Vašeho Linuxu, OS X nebo jiného operačního systému vytvořit virtuální počítač s Windows a v něm pak provozovat PROFIT.

Použití WINE

Pomocí vrstvy WINE lze instalovat PROFIT přímo na Linux nebo OS X (ale jen na Macu s procesorem Intel), FreeBSD nebo Solaris. Toto řešení sice nezaručuje absolutní kompatabilitu - některé dílčí rozdíly proti běhu na Windows zaznamenáte (viz. níže), ale všechny hlavní funkce budou použitelné jako na Windows.

Výhodou je, že nepotřebujete licenci Windows, PROFIT bude integrován přímo do operačního systému a jeho běh bude rychlý (programy na Linuxu přes WINE mohou mít i lepší výkonnost než přímo na Windows).

Návod pro instalaci na Linuxu (Ubuntu):

1) Nejprve stáhněte a nainstalujte WINE podle instrukcí z této stránky:

http://www.winehq.org/download/ubuntu

2) Nainstalujte MDAC pomocí utility winetricks. Jděte do příkazové řádky (terminálu) a zadejte příkaz:

winetricks jet40 mdac28

Nainstaluje se windowsová komponenta potřebná pro databázové programy:

Poznámka: na některých distribucích Linuxu nemusí být utilita winetricks nainstalovaná. V takovém případě musíte nejprve nainstalovat winetricks podle návodů z dokumentace nebo diskusních fór k dané distribuci.

3) Stáhněte instalátor PROFITu a spusťte jej prostřednictvím spouštěče WINE:

Pokud vám instalátor nejde spustit a dostáváte chybové hlášení 'The file is not marked as executable', nemáte u daného souboru povolena práva pro spouštění. Klikněte na soubor pravým tlačítkem myši a vyberte Vlastnosti → Oprávnění a zaškrtněte volbu 'Povolit spouštění souboru jako programu'.

Instalace poté proběhne standardně jako ve Windows:

A po instalaci lze PROFIT standardně spustit:

Při provozu PROFITu přes WINE nemusí fungovat spolupráce s Linuxovými programy - nepůjde tedy např. otevírat vytvořené PDF soubory (lze řešit doinstalováním WINE prohlížeče PDF) či exportovat data do tabulkového kalkulátoru (lze obejít uložením do CSV a následným otevřením tohoto souboru). Vnitřní funkce PROFITU nicméně fungovat budou stejně jako na Windows.


Návod pro instalaci na OS X:

Postup je principiálně stejný jako na Linuxu, tzn. je potřeba nainstalovat vrstvu WINE a do ní MDAC (ODBC) a poté již běžně nainstalovat PROFIT.

Upozornění: budete-li provozovat PROFIT na Linuxu nebo OS X, budeme se Vám snažit poskytovat podporu stejně jako jiným uživatelům, je však třeba akceptovat, že Linux a OS X i přes tento návod nejsou naše oficiální platformy.

Lze na Linuxu nebo OS X provozovat také datový serveru PROFITu?

Ano, toto je možné zcela bez problémů pomocí nativního software pro daný operační systém. Instalaci serverového software (Firebird 2.1) stáhněte podle Vašeho operačního systému z této stránky:

https://firebirdsql.org/en/firebird-2-1/


Copyright © 2017 by LPsoft Information Systems s.r.o.